22 Nisan 2024
Gündem haber:

''TASD Başkanlığı'na adayım''

  • Anasayfa
  • Haberler
  • ''TASD Başkanlığı'na adayım''

‘’TASD Başkanlığı’na adayım’’

İçten Spor Ayakkabı firmasının ikinci kuşak temsilcisi Berke İçten aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliğini sürdürmekte. Geçtiğimiz dönemlerde  TASD-Türkiye Ayakkabı Sanayileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak ayakkabı sektörüne hizmet verenİçten’’TASD Başkanlığına adayım’’ dedi.

Sizi ve şirketinizi daha yakından tanıyabilirmiyiz.?

1979, İstanbul doğumluyum. Şirketimiz “İçten Spor ayakkabı” LİG ticari markasıyla spor ayakkabı üreten 40 yıllık bir aile şirketidir.

    Günlük 1000 çift üretim kapasitesine sahip olan şirketimizde ayakkabılarımızda kullandığımız tabanlarımızı kendi bünyemizdeki TPU enjeksiyon makinelerimizle üretmekteyiz. Otomatik saya dikiş makineleriyle tüm sayamızı da yine kendi bünyemizde dikmekteyiz. Bunun yanı sıra 2000 yılında kurduğumuz CNC kalıphanemiz ile tüm taban kalıplarımızın üretimini de kendimiz gerçekleştirmekteyiz.  Üretimimizde yüksek standart ve yüksek teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmaktayız.

Türkiye içerisinde kendi pazarlama teşkilatımızla 1200 perakende noktasında ürünlerimizin satışını gerçekleştirmekteyiz.

    Yurtdışında ise kendi markamız LİG ile 12 ülkede ihracat gerçekleştirmekteyiz. Üretimimizin yaklaşık %40’ını ihraç eden şirketimiz son yıllarda bir İtalyan spor markasıyla yaptığımız işbirliği neticesinde üretimimizin %10’luk bir kısmını fason olarak bu markaya yapmaktayız.

Şirketimizde  2. kuşak yöneticiyim. Yıldız Teknik Üniversitesinde Makine Yüksek Mühendisliği eğitimini tamamladım. Asıl eğitimimi sektörde aldığımı söyleyebilirim. Fabrika içerisinde doğdum, büyüdüm. Yeri geldi kalfalık yaptık, yeri geldi koli taşıdık, bozulan makinemizi tamir ettik, yeri geldi İtalyan, İspanyol ayakkabı dernek başkanlarıyla oturup sektör sorunlarını tartıştık. A’dan Z’ye ayakkabı üretiminin her aşamasında bilgi ve deneyim sahibi olduk.   2008 yılında derneğimiz TASD ‘nin yedek yönetim kurulu üyesi olarak göreve başladım. Daha sonra asil yönetim kurulu üyesi ve ikinci başkanlık görevlerinde bulundum Yine TASEV’ de yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik görevlerinde bulunarak vakfımıza hizmet ettim. 2008-2016 yılları arasında, 8 yıl boyunca derneğimizin üyesi olarak bulunduğu CEC - Avrupa Ayakkabı Üreticiler Birliğinde ülkemizi ve derneğimizi temsilen görev yaptım. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği - İDMİB’de 4 yıl görev yaptım. Deri Tanıtım Grubunda yine bir dönem sektör temsilcisi olarak başarılı projelere imza attım. İki dönemdir görev yaptığım İstanbul Ticaret Odası’nda Meclis üyesi olarak görev yapmaya devam ediyorum.

 

 LİG markasının çok özel bir kuruluş hikayesi var. Bizimle  paylaşabilir misiniz ?

Şirketimizin LİG 1980 yılında Futbol Federasyonu başkanı Sahir Gürkan, Milli Takımlar genel menajeri Erdoğan Şenay, Milli takım teknik direktörü Metin Türel, Futbol Federasyonu baş planlayıcısı Tamer Güney ve babam Aydın İçten tarafından kurulmuştur. Babam futbolun içinden ve yukarıda isimleri yazılmış olan futbolun efsane isimleriyle birlikte mesai harcamış olmakla birlikte Mühendis olması nedeniyle üretimin başına geçmiştir.

O yıllarda yerli bir spor markasının ülkemizdeki eksikliğini hissederek sektöre başarılı bir giriş yapıyorlar. Kurucularımız şirketimizin kuruluşundan itibaren Milli değerlerimizi ön plana alarak yerli ve Milli bir marka yaratma ideali içinde çalışıyorlar. Daha sonraki yıllarda İngiltere ile yaptığımız Milli maçta farklı bir mağlubiyet alınıyor. Kurucularının tamamının mili takımda görev alan kişiler olması, bu kişilere yönelik eleştirilerin artması nedeniyle birbirlerine küsüyor, hem Milli takımdan, hem de ortaklıktan ayrılıyorlar. Bir anlamda ülkemizin İngiltere ile yaptığı maçın skoru şirketimizin kaderini belirliyor. Futbol bizim ülkemiz için çok önemli bir unsur. Birlik beraberliği pekiştiren, insanlarımızın 90 dk. Konsantre olup dertlerinden arındığı bir zaman dilimi. O tarihten itibaren babam Aydın İçten şirketimizin yönetimine tek başına devam etmiş ve bugünkü hale gelmesini sağlamıştır. Biz şirket tarihimiz gereğince aslında hem ayakkabı sektörü, hem milli değerlerimiz hem de spor camiasına birçok kol ile bağlantılı bir şekilde destek veriyoruz. Üretici ve yenilikçi olmak bizim e önemli misyonumuz.

Ayakkabı sektörümüz; Sizin firmanızı Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan için özel olarak üretilen kramponvesiliseyle tanıyoruz. Hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz?

2014 Yılında derneğimiz TASD’de 2. Başkanlık görevini yürütürken sektörümüzün ihtiyaçları konusunda bakanlığımız ve ülkemizde ithalat yapan dünyaca büyük spor markalarıyla toplantılara katılmaktaydık. Dünya da markalaşma sürecini tamamladığını iddia eden büyük firmalar ülkemizde profesyonel futbol ayakkabısı üretilmediği konusunda çeşitli iddiaları gündeme getirmekteydiler. Bunun üzerine sektörümüz ve derneğimiz bu iddiaları boşa çıkarmak adına Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başakşehir stadyumunun açılışında oynayacağı maç için kendisine özel üretilmiş krampon hazırlamamızı benden istediler. Sektörümüzün sorunlarıyla ilgili kısa bir değerlendirme fırsatı bulduğumuz sıcak bir ortamda ayakkabımızı takdim ettik. Sn. Cumhurbaşkanımız kramponlarımızla 3 adet başarılı gole imza atmıştır. Ve bu kramponlarımızın Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanan bir örneği TASD’nin  merkezinde sergilenmektedir.

Yıllardır sektör adına sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev almaktasınız? Şimdi ise TASD de başkanlığa adaysınız?  Sektörümüzü yönetim anlayışınız konusunda aydınlatabilir misiniz?

 

    Pandemi öncesi konkordatalarla yara alan sektörümüz pandemiyle birlikte birçok sorunla mücadale etmek zorunda kaldı. Sanayicimiz bütün bu sorunlarla mücadele ederken TASD’nin tüm kollarıyla sektörümüzün yanında olması gerekmektedir. En büyük hedefim birlik ve uyum içerisinde sektörümüzün bütün bileşenleriyle ortak akılda buluşmak ve hem iyi hem de kötü günlerinde çözüm odaklı destek olacak projelerle üreticilerimizin yanlarında olmaktır.

     Sektörümüzün büyümesinin en büyük formülü ihracat ve tanıtımdır. Ancak sadece ihracata değil 81 ilde iç piyasada da yaşanan bütün sorunlara merhem olmak bizlerin görevidir.

     Diğer bir hedefimizde sektör içinde sürdürülebilir istikrarlı iletişim. İl bazında düzenli istişarelerle bütün sanayicilerimizin yüz yüze tanışması,  sorunlarını ve arzularını masaya yatırıp istekleri doğrultusunda oluşturacağımız projeleri uyum içerisinde diğer karar mekanizmalarıyla birlikte yürütmektir.

      Sanayicilerimizin sıkıntılarını üst makamlara taşımak ve kısa zamanda çözüm üretebilmek adına ASAP açılımıyla Ayakkabı Sanayi Portalını kurduk. Sosyal medya üzerinden sanayicilerimize ve sektör mensuplarına ulaşan haber portalı niteliğinde oluşturduğumuz alt yapı sektörle ilgili yurtdışı gelişmelerini takip edip tüm sektörümüzle paylaşıyor, sektörümüzün sorunlarını derleyerek üst makamlara iletiyor, bir anlamda sektörel istişareyi sağlamış oluyoruz.

     Fuarlar konusunda iyileştirme yapılması ve daha adil bir düzen getirilmesi gerekmektedir. Adil bir yerleşim düzeni ve bileşenlerimizle dayanışmayı arttırmamız gerekir. Fuarın uluslararası niteliğinin tam anlamıyla sağlanması için projelerimiz var.

    TASD çatısı altında dinamik, birlik içerisinde, vizyon sahibi, samimi, herkesin eşit söz hakkının bulunduğu, katılımcı bir yönetim üzerine çalışmalar yapmaktayız. Etkin ve yetkin çalışmalar ancak ve ancak sektörel vefa ve sektör hafızasının dinamizmle buluştuğu bir model ile gerçekleştirebilir.