22 Nisan 2024
Gündem haber:

Zorlu geçecek bu süreçte fuarlar, depremler , pazarlama ve planlama

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Zorlu geçecek bu süreçte fuarlar, depremler , pazarlama ve planlama

 Zorlu geçecek bu süreçte fuarlar, depremler , pazarlama ve planlama

EKPOSHOES Antalya Fuar’ında ki standında görüştüğümüz  ÖZİL Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı / İDMİB Yönetim Kurulu Üyesi Seçkin Sarıca fuarları,deprem sonrasını,pazarlamave planlama ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Fuarlarımız gücünü korumalı

Ülkemizde yapılan 6 ayakkabı fuarından biri olan Eksposhoes Antalya ya hoşgeldiniz. Kabul edersiniz ki dünyadaki enflasyon artışlarından kaynaklı alım gücünün erimesi,hammadde fiyatlarındaki artış, Çin devletinin tekrar üretimi hızlandırması, özellikle bizim ülkemizdeki aşırı TL masraflarındaki artış, döviz kurlarının düşük kalması, Rusya ile Ukrayna’nın savaş halinde olması,birde üstüne ülkemizdeki seçim süreci eklenince ayakkabıdaki maliyetlerimizin öngörülemez hale gelmesinesebep oldu. Böyle bir ortamda 4 ayda 5 fuar ve 3 ticari heyete katılan firmamız elbette her firma gibi fiyat vermekte zorlanmış ve bu durum siparişlerimize olumsuz yansımıştır. Ülkemizde ki her fuarın önemi, stratejisi farklıdır ve kendi bölgesinde başarılı fuarlardır. Bu yüzden bu fuarlarımızın gücünü artırmak zorundayız. Sezonun bu son fuarı olan Eksposhoes’a13.kez katılmaktayız.Gerçekten yıllardır güzel otellerde bir çok müşteri ve katılımcısını bir araya getiren potansiyeli ve sinerjisi olan bu fuar da diğer fuarlar gibi aynı nedenlerden dolayı enerjisini düşürdüğünü görüyoruz. Fuar bittiğinde Erkan beyle beraber fuarı eski gücüne nasıl getirebileceğimizi konuşacağız. İnşallah birkaç dokunuşla daha güçlü bir fuar olacaktır.

6 Şubat depreminde ciddi şekilde etkilendik

Şubat ayında K.Maraş merkezli gerçekleşen depremler tüm ülkemizi etkilediği gibi sektörümüzü de derinden etkiledi. Özellikle Hatay merkezdeki tabakhane sanayi sitesi komple göçük altında kalırken  150 den fazla firmamız bundan etkilendi. Özil Ayakkabı olarak bizimde üretimlerimizin Hatay da bulunması oradaki sektör paydaşlarımızın acısına, zorluğuna, çaresizliğine ortak olmamızı sağladı. İlk günden bugüne imkanlarımız nispetinde onların en büyük destekçisi olmaya çaba gösterdik. Acılarına beraber göğüs gerdik. Çok şükür ki maddi kayıplar yaşasak da vefat sayımız çok azdı.

Hep Birlikte Hatay’ da yeniden üretimi başlattık

Depremde zarar gören üreticilerimiz çok hızlı bir şekilde tahsis edilen Reyhanlı’daki sanayi sitesine taşındılar. TİM’in önderliğinde, İDMİB ve diğer derneklerin destekleri ile kampanyalarbaşlatıldı. TASEV, AYSAF ve TASD üreticilerimize makine ve teçhizat kampanyaları başlattı. Yine birçok İstanbul firmamız direkt Hatay firmalarımıza makine yardımında bulundular. Bizde İDMİB olarak TİM’ in önderliğinde ve Güven Karaca Başkanımın gayretleri ile 300den fazla konteyneri Reyhanlı daki sanayinin hemen yanına konuşlandırdık. Çünkü çalışanların işyerlerine yakın bir yerde ikamet etmesi gerekiyordu. Üretimin aksamaması çalışanların rahatı ve en önemlisi insanların psikolojik olarak rahatlaması için bu durum çok önemliydi. İnşallah tüm firmalarımız çok yakında üretimlerine başlayacaklar. Bu süreçte destek veren herkese teşekkür ediyorum.

İhracatımız düşerken yeni pazarlar yeni müşteriler

Bir diğer ve önemli bir konu tabii ki ihracat rakamlarımızın son aylarda düşüşe geçerken, ithalat rakamlarımızın da artması. Özellikle Avrupa da ki alım gücündeki azalma önümüzdeki aylarda sipariş adetlerinde bir düşüşe sebep olabilir. Elbette İDMİB  olarak bu duruma seyircisiz kalamazdık satış kanallarımızı artırmak, yeni pazarlar ve yeni müşteriler keşfetmek için Mart ayından itibaren ticari heyetler düzenlemeye başladık. Tüm sektör paydaşlarımızla dünyanın dört bir yanına yaptığımız bu ticari heyetler başarılı bir şekilde icra edilmiş ve yeni projelerimize de örnek teşkil olmuştur. Bu heyetlerde birçok firmamız sipariş ile dönerek bizleri mutlu etmiştir. Pazarlama faaliyetlerimizin tüm hızıyla devam edeceğini en azından bu sıkıntılı dönemde firmalarımıza nefes aldıracağına inanıyoruz. Bu projelerde öncelikle pazarlama ekibimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

İthalat neden artıyor

Maliyetlerimizdeki öngörülemez yükseliş ve buna çare olamayan döviz kurları maalesef ithalatı arttırmış Çin gibi büyük bir üreticinin de yeniden maça geri dönmesi bizim firmalarımızın ithalat iştahını iyice artırmıştır. Söylemeden geçmeyeyim bizim özellikle taban, aksesuar ve hammaddesi dövize bağlı her üründeki orantısız fiyat artışı bu süreci hızlandırmıştır. Bu ürünlerdeki ithalat arttıkça ve bu ürünleri üreten firmalarımızın üretim kapasiteleri düştükçe bunun nedenlerini sorgulayacaklarından hiç şüphem yok. 

Bu süreçte dengeli üretim

Ne kadar ilginç bir sektörümüz var. Daha birkaç ay öncesine kadar sektörün tüm paydaşları nitelikli eleman problemi, saya problemi , kapasite artırımı , yeni OSB’ler gibi konuları tartışırken ve bu konularla ilgili de bütün birliklerin ve derneklerin çalışma ve efor sarfettiğini gördük. Ama şimdi ise başka konulara kanalize olmamız gerektiğini görüyoruz  çünkü maalesef ülkemizde ve sektörümüzde her an her şey değişebiliyor.Sezonun ilk fuarı olan GARDA ile başlayan fuar serüvenimiz bugün Antalya da son buluyor geldiğimiz noktada işlerin çok da iyi olmadığını bir çok firmamız görmektedir. Yurtdışı satışlarımızın %25-30’lar da kaldığını söylemek çok da yanlış olmaz. Bu süreçte farklı pazarlara çalışmak, üretim kapasitesini düşürmek, üretim yerine ithalat yapmak hatta üretimi tamamen durdurmak farklı seçenekler olabilir. Ancak üretim kadromuzu dağıtmadan belki karlılığımızdan taviz vererek ve yurtiçi yurtdışı satışları dengeleyerek zor kazandığımız müşterilerimizi asla kaybetmeden bu zorlu süreci aşmamız gerektiğini unutmamalıyız. Birlik ve beraberlik ile tüm sorunları aşacağımızı asla unutmamalıyız.

İlgili videoya ulaş: https://youtu.be/STAc8e5KhS4

 İlgili firmaya ulaş: https://www.ozilayakkabi.com

https://www.idmib.org.tr